Vastutustundetus – suurem oht kui laiskus?

Sõna väärtus ja jõud näib olevat viimaste aegade jooksul tohutult oma väärtust kaotanud. Tänapäeval ei tunnetata enam sõnade jõudu ning seeläbi ei vastutata oma sõnade eest, mis viib oma tegude eest mittevastutamiseni.

Probleem on ilmselt üldine ning on süvenenud õigusriikide ja demokraatiate ning heaoluühiskondade kasvuga. Pahatihti poetakse loosungite nagu sõnavabadus ja tolerantsus taha ning seeläbi alavääristatakse inimeste arvamuse jõudu. Sõnadest saab prügi, millel reeglina ei ole kaalu ning inimestel tekib vastumeelsus selle prügi seest pärle otsida ning pigem tarbitakse seda rokka, mida igapäevaselt neile ette söödetakse.

Ühiskondlikul tasemel kehtib ka õnneks Newtoni III seadus. Parafraseerides, igale ühiskondlikult laialdasele liikumisele on vastasliikumine, mis ei ole küll suuruselt (kvantiteedilt) sama suur kuid on suurem kvaliteedilt.

Multikultikultusele on tekkimas juba kõrgetel kohtadel oponente, kes häälekalt oma arvamust avaldavad. Näituseks kasvõi Briti peaminister David Cameron, kes on lõpuks ometi tajunud Lääne-Euroopa demokraatia roosapehme käitumise mõjumatust. Kui sul endal ei ole nägu, siis neelatakse sind alla.

Vastutustunne on siin võtmeküsimuseks ja vastutustundetus suurimaks piduriks. Vastutustunne iseenda, oma lähedaste, oma kogukonna, oma rahvuse ja oma riigi ees ja ka maailma ees. Ainult vastutustundlik inimene saab olla tänapäeva mitmepalgelise maailma kroon. Indiviid, kes teab ja tunneb oma väärtust, teab ja tunneb kuskohast ta on pärit, kuhu ta läheb. Vaid selline inimene suudab tõeliselt hinnata ja väärtustada oma teele sattuvaid teisi inimesi nendena, kes nood just nimelt on ja koheldes neid vastavalt sellele. Mitte iialgi pugedes suurte võltsdemokraatlike ja vastutusest vabastavate loosungite taha.

Arendage endas vastutustunnet. Karistage ennast kui te oma lubadusi ei täida. Järgmine kord kui te midagi ütlete, mõelge mida öeldu endaga kannab, milliseid kohustusi see kaasa toob. Arenege ja vastutage, maailm teie ümber muutub seeläbi paremaks kohaks teile, teie lähedastele, teie riigile ja maailmale.

One Response to “Vastutustundetus – suurem oht kui laiskus?”

  1. Käis peast läbi mõte, et põmst võib ju vatutuse puudumine olla ka 10. punkt Saatanlikes Pattudes, aga samas saab selle ka siduda enesepettusega… sest vaevalt see lõbu pakub ja täie teadlikuse juures ollakse, kui hiljem kahetsetakse välja öeldud sõnade ees.